Dům

První výzva Nové zelené úsporám bude na rekonstrukce rodinných domů

Datum: 25.2.2013 10:19  |  Autor: ČTK, redakce

Jako první v Nové zelené úsporám se podpory dočkají komplexní rekonstrukce rodinných domů. Novostavby do první výzvy nebudou zahrnuty. Součástí bude výměna zdroje a instalace solárních systémů.

Vláda schválila návrh věcného záměru programu Nová zelená úsporám, který jí předložil ministr Tomáš Chalupa. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR nyní připraví samotnou dokumentaci programu, kterou předloží ke schválení vládě České republiky včetně první výzvy k předkládání projektů.

První výzva bude zaměřena výhradně na zateplení rodinných domů s podmínkou výměny nevyhovujících zdrojů vytápění na tuhá fosilní paliva, samostatně pak v domech, které již na požadovanou úroveň zatepleny byly, a instalaci solárních systémů na ohřev teplé vody v rodinných domech. Významným efektem programu bude vytvoření nebo udržení desítek tisíc pracovních míst.

„Program Nová zelená úsporám se stane významným prorůstovým opatřením s pozitivními dopady na českou ekonomiku. A to jak přímo na státní rozpočet, tak i pro rozvoj podnikatelské sféry. Profitovat z něho budou především občané a dále firmy ve stavebnictví, strojírenství a dalších souvisejících oborech. Dalším nezanedbatelným přínosem je i zlepšení vzhledu našich měst a obcí,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Navrženy jsou tyto formy podpory: přímá dotace, která bude záviset na procentním snížení energetické náročnosti budovy, dále bonus např. na pořízení nového kotle v souladu s podmínkami programu, nebo dotace na projektovou dokumentaci.

Akceptované budou náklady na realizace zateplení rodinných domů, výstavby, výměny zdrojů na tuhá fosilní paliva a instalaci solárních systémů na ohřev teplé vody započaté po 1. lednu 2013 a v souladu s podmínkami programu Nová zelená úsporám. Nově bude podporována také výměna kotlů na tuhá fosilní paliva za nové zdroje tepla s lepšími parametry a také instalace solárních systémů na ohřev teplé vody. Solární systémy mohou být instalovány i na nezateplené budovy, protože zde dochází k úspoře energie na přípravu teplé vody.

Ministr Chalupa také uvedl, že při nedostatku finančních prostředků bude první výzva programu Nová zelená úsporám částečně financována z rozpočtové rezervy ministerstva financí. Podle iniciativy Šance pro budovy lze k dofinancování využít i evropské fondy. Tyto úvahy reagují na pokles cen emisních povolenek.

archiv novinek +

MASOPUST STAVBY spol. s r.o.
Ploukonice 40
Turnov 511 01
+420 602 338 147